Вы тоже можете добавить фото, отчет, туристический объект, статью! Стать автором!

Церковь св.Димитрия (с.Гишин, Волынская обл.): карта, описание

 Natalka   410

Галерея

Еще никто не добавил! Вы будете первыми!
Добавить фото

... Карта

Где Село Гишин, Ковельский район, Волынская область
Время строительства 1567 г. – XIX ст.
В данное время действует за предназначением
Высота н.у. моря 165.0 м
Материал \ Состояние дерево \ хорошее
Стиль \ Форма волынская школа \ трехдольная
Статус памятник архитектуры национального значения
Охранный номер 1029/0
Перестройки (після 1990) строение целиком
Доступ свободный, по расписанию
Планируют 1 пользователь

Дмитрівська церква, збудована 1567 р. у с. Гішин, Ковельського району, що на Волині – одна з найдавніших пам'яткок дерев'яної архітектури. У XVІІІ і XІX ст. здійснювалася її перебудова. Архітектура готики була далекою з точки зору географічної та культурно-історичної віддаленості цього стилю від Полісся, на теренах якого спостерігаємо своєрідну уповільненість культового будівництва загалом через сприйняття зовнішніх чинників, що поступово засвоювалися на Волині. Поліські дерев'яні церкви з дзвіницею є одним з найбільш давніх за хронологією різновидів сакральних будівель.

Для дерев'яних церков Полісся характерним є те, що їх західна, вхідна частина мала двох'ярусну структуру, що складалася з низького зрубу і розташованої над ним дзвіниці. Неф і вівтар проектувалися на прямокутному чи квадратному фундаменті, а презбітерій характеризувався шестикутним зрубом. Загальна композиція будівель мала асиметричний характер, оскільки ускладнення із західної частини зміщувало основний акцент у сприйнятті з нефу на вхідний фасад.

Дмитрівська церква надає найбільш повне уявлення про архітектуру дерев'яних храмів Полісся. Однак, ремонтні роботи і заміна певних храмових елементів негативно вплинули на чистоту його архітектурного ансамблю. Однак, всі ці нашарування мали незначний, частковий характер, об'ємно-просторова структура пам'ятки залишилася неушкодженою, повторюючи схему поліського тридільного храму: складалася з трьох послідовно розташованих зрубів - бабинця, нефу й вівтаря. Перекриття над центральним зрубом є зразком стародавнього пірамідального верху чотиригранної форми. Одноярусна каркасна дзвіниця вважається єдиним новим елементом, що з'явився у XІX ст. внаслідок реконструкції, однак важливим є те, що вона збереглася, оскільки розібрана дзвіниця свідчить про неповноту архітектурної пам'ятки.

Хоча зовнішні форми споруди є асиметричними, однак у композиції переважає центральне приміщення храму – неф, який за своєю висотою і розмірами перевершує напівтемні низькі приміщення вівтаря і бабинця, тут також розміщені елементи декоративного оздоблення: старовинні хори, монументальний іконостас, фігурний виріз у західній стіні. У храмі зберігається чудотворна ікона Богородиці – Одигітрія (XVІ ст.), яка багато років переховувалася у престолі, в якості його верхньої частини. Колись ікона була частиною іконостасу. За свідченнями очевидців, за її допомогою стаються чуда, про що можна почути від багатьох прихожан.

Дмитрівська церква у с. Гішин Ковельського району – парафіяльний православний храм на Волині, який відповідно до документів є пам'яткою національного значення.

Andrij

Отчеты, краеведческие статьи (0)
Об этом месте пока не написано ни одного отчета. Вы можете
Добавить отчет
Обсуждение на форуме (0)
Это место пока не упоминается ни в одной теме форума. Вы можете
Создать тему

Комментировать
Имя* (буква, потом буквы цифры _-.)
Email* (останется в тайне)
Комментарий*
Добавить Очистить
 
Подождите пожалуйста