Вы тоже можете добавить фото, отчет, туристический объект, статью! Стать автором!

Костел св.Троицы (г.Берестечко, Волынская обл.): карта, описание

 Natalka   817

Галерея

Еще никто не добавил! Вы будете первыми!
Добавить фото

... Карта

Где Город Берестечко, Гороховский район, Волынская область
Построено 1765 г.
Ныне действует за предназначением
Высота н.у. моря 195.0 м
Материал \ Состояние кладка \ удовлетворительное
Стиль \ Конструкция барокко, рококко \ базилика
Статус памятник архитектуры национального значения
Номер 98/1
Конфессия сначала \ теперь РКЦ \ УГКЦ
Доступ посетителей свободный, по расписанию
Значимость 4.0 из 5 (1 голос)
Побывали 2 пользователя

Костел Святої Трійці у м. Берестечку був збудований у першій половині XVІІІ ст. за допомогою галицького каштеляна Томаша Карчевського, який спонсорував будівництво, оскільки Берестечко належало його родині. Місто знаходиться в Горохівському районі Волинської області, на березі річки Стир, поселення відоме з XV ст., а 7 липня 1547 р. отримало Магдебурзьке право. В минулому на цьому місці існував дерев'яний костел Святого Апостола Андрія. Монашеський орден тринітаріїв, що потрапив із Польщі в Україну, займався поширенням католицизму серед православного населення, тому власне і виникла ідея спорудити католицький храм. Таким чином поляки прагнули показати могутність Речі Посполитої і увічнити свою перемогу під Берестечком. Тринітарії – орден Святої Трійці, займався також визволенням християн з татарського полону, не слід забувати, що місто, як і тисячі інших українських міст та сіл, потерпало від ворожих нападів.

У 1711 р. розпочалося будівництво костелу Святої Трійці та монастиря ордену тринітаріїв при ньому. З 1733 р. брат Томаша Карчевського – Януш продовжував займатися спорудженням храму, однак завершив будівництво новий власник міста – Ян Замойський аж у 1765 р. У 1801 р. святиню урочисто освятив єпископ Каспер Цецішовський.

Костел Святої Трійці мав величний вигляд, збудований у стилі пізнього бароко (рококо), дивував своєю гармонійністю, вишуканістю і виточеною довершеністю архітектури. Мурований храм – оригінальний і неповторний за своєю цінністю, хрестоподібний за планом, трьохнефний, з вісьмома вівтарями, оздоблений дерев'яними скульптурами і картинами художника Йозефа Прехтля. Наприклад, мистецтвознавець Б.Возницький зазначав, що одна із зовнішніх стін храму славилася картиною вищезгаданого художника "Берестецька битва", але у 1853 р. її змушені були замалювати, щоб не знищила влада царської Росії. Стіни та склепіння храму були вкриті фресками Прехтля. Всього у костелі зберігалося 16 картин, серед яких – копія іспанського художника Муриллю та знаменита фреска Кармароні.

Інтер'єр святині розкішно оздоблений у стилі рококо, великий центральний вівтар прикрашено майстерними різьбленнями, на бічних вівтарях розміщувалися ікони святих тринітарійського ордену. Орґан костелу славився своїм особливим звучанням, тут знаходилась усипальниця з білого мармуру власника Берестечка кінця XІX ст. – Віктора Вітославського, а також шабля Яреми Вишневецького, яку викрали у 1920 р. Деякий час у храмі перебували мощі Святого Валентина, до яких зверталися у молитвах як католики, так і православні, цей об'єднуючий чинник також не варто ігнорувати. У підвалах цієї споруди знаходилося кілька підземних переходів, один з яких простягався на кілька кілометрів. Перед храмом розташувалася кам'яна двох'ярусна дзвіниця, її дах прикрашений бароковим фігурним фронтоном.

Після польського повстання у 1831 р. російський уряд зачинив монастир, його приміщення почали використовувати як в'язницю, проте храм продовжував функціонувати. У 1870 р. здійснили ремонтні роботи, а дах перекрили черепицею. У 1889 р. парох Леопольд Тузінкєвіч повністю завершив реставрацію храму. Не дивлячись на те, що у 1920 р. святиню пограбували, вона продовжила свою діяльність аж до 1941 р. Після Другої світової війни храм пограбували вдруге: орґан знищили, а дерев'яні скульптури вивезли, деякі фрагменти цих скульптур зберігаються в Олеському замку. Приміщення костелу віддали під склад зерна, а з 1952 р. у монастирі працював сирзавод.

Костел Святої Трійці лише нещодавно почав відновлювати свою діяльність, оскільки перебуває у напівзруйнованому стані, потребує чималих реставраційно-відновлюваних робіт, тепер належить до єпархії Греко-католицької церкви України.

Andrij

Объекты в комплексе (1)

Фото (0)

Еще никто не добавил! Вы будете первыми!
Добавить фото

1. Колокольня костела св.Троицы

[карта]
Датирование XVIII ст.
Сегодня действует за предназначением
Материал \ Состояние кладка \ хорошее
Статус памятник архитектуры национального значения
Номер в реестре 98/2
Посетили 2 пользователя
Отчеты, краеведческие статьи (0)
Об этом месте пока не написано ни одного отчета. Вы можете
Добавить отчет
Обсуждение на форуме (0)
Это место пока не упоминается ни в одной теме форума. Вы можете
Создать тему

Комментировать
Имя* (буква, потом буквы цифры _-.)
Email* (останется в тайне)
Комментарий*
Добавить Очистить
 
Подождите пожалуйста