Вы тоже можете добавить фото, отчет, туристический объект, статью! Стать автором!

Ворота усадьбы Чарнецких (п.г.т. Любешов, Волынская обл.): карта, описание

 Natalka   1509

Галерея

Еще никто не добавил! Вы будете первыми!
Добавить фото

... Карта

Где П.г.т. Любешов, Любешовский район, Волынская область
Построено XVIII ст.
В данное время действует за предназначением
Высота н.у. моря 148.0 м
Адрес ул. Бондаренко, 77
Материал \ Состояние кладка \ удовлетворительное
Статус памятник архитектуры национального значения
Номер 1037/0
Доступ свободный

Брама палацу Чарнецьких у Любешові, що на Волині, яку збудували у XVІІІ ст., належить до давніх пам'яток волинського бароко. В цей час на Волині постали прекрасні барокові монументи типу Покровської церкви у Піддубцях, Бернардинського комплексу у Луцьку тощо. Варто наголосити, що маленька брама була лише частинкою цілого палацового комплексу Вишневецьких-Чарнецьких.

У другій половині XVІІ ст. Любешовом опікувався державний діяч Литовського князівства, шляхтич Ян Дольський, який домігся, щоб цьому містечку надали статус Маґдебурзького права, тобто своєрідного місцевого самоврядування. Ян Дольський планував збудувати тут дерев'яний палац, що згодом і зробив, однак палац втримався лише кілька десятиліть і на початку XVІІІ ст. був зруйнований шведами під час війни. Після смерті шляхтича маєтками певний час керувала його дружина – Ганна Дольська. Наступний намісник Любешова – шляхтич Михайло Сервацій Вишневецький задумав збудувати новий маєток. Таким чином спорудили палац у стилі бароко та парк біля нього.

У 1754 р. маєток продали брацлавському каштеляну Яну Антонію Чарнецькому, тож розбудова містечка розпочалася з новою силою: Чарнецький вирішує обгородити замок цегляною стіною та ровом, а із західної сторони палацу господар будує славнозвісні в'їзні ворота, вхід у які закривався підвісним містком. Слід відзначити, що його нащадки змогли утримували палац упродовж кількох століть. Однак, на початку XX ст. від колись пишної споруди залишилася лише брама, бічне приміщення однієї стіни та вхід у підземелля. До Першої світової війни в окремих частинах палацу ще проживали представники родини Чарнецьких, але після 1922 р. будівля зазнала руйнації і стала непридатною для проживання.

На сьогоднішній день можна лише побачити кам'яні ворота у стилі бароко та ландшафтний парк, що розкинувся на березі р. Стохід, у якому знаходяться понад вісімдесят видів рослин. Сам парк належить до частини заповідної зони Національного природного парку Прип'ять-Стохід. В'їзна брама палацу Чарнецьких відіграє роль своєрідного містка з сучасного Любешова до старовинного парку із столітніми дубами, з іншого боку якого знаходиться монастир отців капуцинів.

Брама палацу зареєстрована як пам'ятка архітектури, однак потребує детальної реконструкції, оскільки перебуває у занедбаному вигляді. Туристи з багатьох країн приїжджають сюди, щоб помилуватися краєвидами, старовиною та послухати легенди про підземні ходи, в яких начебто захована бібліотека часів Речі Посполитої.

Andrij

Отчеты, краеведческие статьи (0)
Об этом месте пока не написано ни одного отчета. Вы можете
Добавить отчет
Обсуждение на форуме (0)
Это место пока не упоминается ни в одной теме форума. Вы можете
Создать тему

Комментировать
Имя* (буква, потом буквы цифры _-.)
Email* (останется в тайне)
Комментарий*
Добавить Очистить
 
Подождите пожалуйста