Вы тоже можете добавить фото, отчет, туристический объект, статью! Стать автором!

Подольские скалы (с.Подолье, Ивано-Франковская обл.): карта, фото, описание


все Фото (13)

Сарники. Подольские скалы

... Карта

Расположение Село Подолье, Галичский район, Ивано-Франковская область
В составе Галицкий национальный природный парк
Высота 15.0 м
Статус памятник природы
Доступ туристов заповедная территория

Спочатку село Сарники на Рогатинщині сепарувалося на три – Горішні (Ober), просто-Сарники і Сарники-Долішні (Unter). Ще в XV ст. Unter-Сарники 1946-ого перейменовані на "Поділля", просто-Сарники – на "Діброву".

Ребрендинг "Сарники-в-Поділля" – завдяки видатним (ярдів на 15) скелям на горбічку над потічком. Потічок, шляхом переливань з однієї малої в іншу, трохи більшу річечку, у мокрому залишку опиняється в Дністрі. По-суті цей закуток – далі Рогатинщина, єдиний в Івано-Франківській області район, який не постражав під час повені червня 2020 року (Галич з ближніми селами дружньо пішли під воду). Проте, станом на 2021 рік це Галицький район, Більшівської ТГ).

Подільські скелі візуально (за умови поганої видимості чи забув окуляри) подібні до товтрів в Медоборах, але складені не з коралового рифу, а з гіпсу. Гіпси (Ca2CO4) (а головне – карстові печери в них) одна із базових складових "подільського фундаменталу".

Можливо, перейменуванню село завдячує саме скелям – от як колоністи Нового світу/Австралії з додайкою "Новий" називали місцевості Йорками чи Уельсами, тут цей жест міг бути від перейменуваки-вчителя географії чи відповідального секретаря, подолянина, якого життя закинуло в цей далекий край і він хотів якось такому життю віддячити (напакостити).

Печери (чотири або й більше) є і в Подільських скелях. Цікавими вони є хіба для зовсім бахнутих в голову троглофільних туристів, бо вузькі і заглинені. Разом тим, які б не були, і ці, і всі печери є оселищами (домівками) для різної біоти, в першу чергу, для милих звірят кажанів.

Подільські скелі найкраще відвідувати взимку – тут проростають деякі рідкісні рослини, а під снігом, поза періодом вегетації, вони в хатці і їх не видно. В зимовий період біорізноманіття, тут і в цілому, найменш вразливе для відвідувачів.

Якщо через брак часу, незаліковані травми чи малі діти зимові підйоми в Карпати вам не світять – можна здійснити підйом на Подільські скелі – звідси відкривається чудовий пейзаж на Опілля, відблискує Бурштинське водосховище, а там за димом відблискують за доброї погоди і самі Карпати.

Подільські скелі – скельно-флористичний резерват, заповідна зона Національного природного парку "Галицький". Це урочище можна сприймати, як прикордонний з Карпатським мікрокосмом скелястий останець степового простору, що крізь нього на конях можна було чвалати на схід крізь Поділля-Причорномо'ря, і далі скільки індо-арійської наглості бракне. Принамні, генетична варіяція, що дозволила дорослим, пити молоко, виникла саме на території сучасної України, і перетворитися на кочівників. Навчили на свою голову - в наступні тисячоліття славна традиція повернулася нам хвилями бумерангів від навчених східних народів.

Якщо ви здатні (без наслідків) пити молоко – хто зна, може, якийсь ваш давній предок-вершник оглядав неозорі з Подільських скель неозорі степові простори, від якого в наш час залишилися невеликі клаптики поміж агроугідь.

Як би не було, без уваги людей в минулі часи Подільські скелі точно не залишалися. Найцікавішим, доступним для розуміння звичайного відвідувача, буде культовий об'єкт в одній із печер – ось тут зі слідами вівтаря, тут з нішею-лежанкою, там з нашкрябаним на стіні хрестом. Безперечно, об'єкт не був "храмом" в сучасному розумінні, духовна практика його мешканців не нагадувала сучасні літургії – але релігієзнавство в цілому і гроти відлюдників на первинних етапах становлення християнства на Подністер'ї – окрема історія.

В спеціалізованій літературі цей грот в Подільських скелях описаний, неодноразово. Ставати на одну із точок зору – це як на граблі, одразу ж прилетить з іншої (бо ж наука, як дзиґа, що стоїть бо крутиться, дані завжди переосмислені, доуточнені, передосліджені).

Як би не було, в нашому регіоні – а тут доречно оперувати на "Галичина", "Поділля", і тим більше не "Західна Україна", а Подністер'я (Горішнє та Середнє) - таких і подібних печерних об'єктів культового призначення налічується близько півсотні – на території України і Молдови.

Андрій Мельничук

Больше фото (13)
Ниша в пещере
Ниша в пещере
Остатки старого колхоза у подножия скал
Остатки старого колхоза у подножия скал
В пещере
В пещере
Высота достигает 12-15 метров
Высота достигает 12-15 метров
Подольские скалы. Панорама с вершины
Подольские скалы. Панорама с вершины
Впадина между скалами
Впадина между скалами
Вид на скалы из села
Вид на скалы из села
По дороге на вершину
По дороге на вершину
Трещины между скалами
Трещины между скалами
Подольские скалы. Панорама с вершины
Подольские скалы. Панорама с вершины
Пещера в скале
Пещера в скале
Скалы в селе Сарники
Скалы в селе Сарники
Упоминаестя в отчетах (0)
Об этом месте пока не написано ни одного отчета. Вы можете
Добавить отчет
Обсуждение на форуме (0)
Это место пока не упоминается ни в одной теме форума. Вы можете
Создать тему

Добавить комментарий
Имя* (буква, потом буквы цифры _-.&)
Email* (останется в тайне)
Комментарий*
Добавить Очистить
 
Подождите пожалуйста