Вы тоже можете добавить фото, отчет, туристический объект, статью! Стать автором!

Костел св.Петра и Павла (г.Луцк): карта, описание

 Petro   129

Галерея

Еще никто не добавил! Вы будете первыми!
Добавить фото

... Карта

Где Город Луцк, Волынская область
В составе Монастырь и коллегиум иезуитов, Историко-культурный заповедник "Старый Луцк"
Время строительства 1616 г. – 1630 г.
Сегодня действует за предназначением
Высота н.у. моря 189.0 м
Адрес ул. Кафедральная, 6
Материал \ Состояние кладка \ хорошее
Архитектор Джакомо Бриано, Павел Гижицкий
Стиль \ Форма ренессанс, классицизм \ базилика
Статус памятник архитектуры национального значения
Охранный номер 77/1
Конфессия сначала \ теперь РКЦ \ РКЦ
Монашеский чин (сначала) Иезуиты
Доступ туристов свободный, по расписанию
Важность 5.0 из 5 (1 голос)
Посетили 1 пользователь

Кафедральний костел Святих апостолів Петра і Павла у Луцьку почали споруджувати у 1616 р. під керівництвом зодчого Джакомо Бріано, з 1627 р. будівництво провадилося під наглядом іншого архітектора – Мацея Маїка, а вже у 1637 р. завершили зведення купола храму. Спорудженням цієї будівлі займався орден єзуїтів, який ще раніше (у 1604 р.) звів єзуїтський колегіум, костел був освячений у 1639 р. на честь Святих Апостолів Петра і Павла.

Ця велична споруда – яскравий приклад архітектури ренесансу, збудований на основі вписаного у квадрат грецького хреста, вважається найвищим серед східних храмів єзуїтського ордену, його висота сягає 42м., а підвали заглиблені ще на 6м. Храм зазнавав пожеж, тож його вигляд постійно змінювався. Спочатку був збудований у стилі ренесансу, потім перебудовувався за класичним та бароковим типом, тому в ньому поєднані різні стилі. Сакральна будівля – це тринефна базиліка з обхідними галереями та двома вежами, що розміщені по кутах головного фасаду. Загалом споруда складається з трьох ярусів, біля головного входу і на кутах виступу центрального нефу розміщені пілястри, поля між якими розчленовані на під'яруси. Нижній ярус завершується карнизом, середній представлений центральним нефом, а верхній утворюється куполами, що увінчані католицькими хрестами. Західна вежа костелу має чотирикутну форму, а східна – восьмикутну, що є досить неординарним явищем в архітектурі.

Найбагатшим за композиційною грою, безперечно, залишається головний фасад, який прикрашають 5 скульптур. Центральною скульптурою є постать Богородиці, яка стоїть на земній кулі і бореться з агресивним змієм. Скульптура вражає експресивністю: права нога Пресвятої Діви відкидає змію убік, а ліва притискає її голову до землі. На нижньому ярусі розміщуються скульптури апостолів Петра і Павла, які виконані різними авторами. Вгорі, під фронтоном містяться дві інші скульптури, щоправда, невідомо, кого вони представляють.

Інтер'єр храму вражає різноманітністю мистецьких творів: тут можна зустріти живописні полотна, розписи стін, скульптури, барельєфи, печатки, архітектурний декор тощо. У костелі розміщуються по три вівтарі у бічних нефах, а також – Великий вівтар і вівтар каплиці Пресвятих Тайн Христових.

Під комплексом розміщені підземелля, вхід до яких знаходиться під баштою із дзвоном на південно-західному фасаді. У підземеллях костелу розташовані приміщення різноманітного функціонального призначення. В одній з великих кімнат облаштовано підземний храм, на стінах якого збереглися старовинні фрески та нерозшифровані латинські написи.

У 1648 р. Луцьк захопили козаки під проводом Б.Хмельницького, внаслідок цього костели пограбували, а їхнє майно знищили, тож єзуїти залишили свою святиню і повернулися сюди аж у 1667 р. 14 червня 1724 р. величезна пожежа завдала надзвичайної шкоди як костелу, так і єзуїтському колегіуму, тому до 1730 р. здійснювалася фундаментальна відбудова храму під керівництвом єзуїтського зодчого – Павла Гіжицького. З метою збереження зруйнованих вогнем стін, їх обнесли галереями і нартексом з музичними хорами, спорудили дві зовнішні вежі, тож костел отримав вигляд, дещо наближений до класичного.

У 1773 р. Папа Климент XІV офіційно заборонив орден єзуїтів, тому луцький костел і колегіум передали у розпорядження Народної комісії. Однак, у 1780 р. знову трапилася пожежа, упродовж наступних семи років храм і колегіум відбудовували архітектори М.Соболевський, Ю.Умінський та Ф.Гроздицький. У 1924 р. в костелі знову спалахнув вогонь, який знищив Великий вівтар, короновану ікону з домініканського монастиря, а також ікону Святої Трійці художника Кунітцера. У 1925 р. було встановлено новий Великий вівтар, саме в цей час Папа Римський Пій XІ відновив луцьке єпископство.

Після Другої світової війни підземелля костелу використовували як склад для зберігання овочів, а саме приміщення будівлі – як контору. У грудні 1980 р. у цьому храмі відкрили Обласний музей атеїзму, а у 1982 р. Великий вівтар з мармуровими сходами та позолоченими скульптурами розібрали. Однак, 27 вересня 1990 р. тут відбулася перша римо-католицька служба, а в наступні роки костел реставрували та відновили богослужіння. У 1999 р. встановили привезений з Німеччини орган, зроблений на одній з найдавніших органних фірм у 1953 р. майстрами Г. Рохльфінгом та М. Крайнбрінком, який зачаровує відвідувачів своєю музикою.

Тепер костел єзуїтів є кафедральним собором Святих Апостолів Петра і Павла римо-католицької Луцької дієцезії, що охоплює Волинську та Рівненську області, пам'яткою архітектури національного значення, богослужіння тут відбуваються двома мовами – польською (вранці) та українською (увечері). У колегіумі навчаються студенти Волинського технікуму Національного університету харчових технологій.

Andrij

Отчеты, краеведческие статьи (0)
Об этом месте пока не написано ни одного отчета. Вы можете
Добавить отчет
Обсуждение на форуме (0)
Это место пока не упоминается ни в одной теме форума. Вы можете
Создать тему

Комментировать
Имя* (буква, потом буквы цифры _-.)
Email* (останется в тайне)
Комментарий*
Добавить Очистить
 
Подождите пожалуйста